Bezpłatne badania profilaktyczne w całej Polsce
W ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi możliwe będzie skorzystanie z bezpłatnych badań profilaktycznych, realizowanych w wybranych ośrodkach medycznych w całej Polsce.
Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?
Przede wszystkim, osoby znajdujące się w grupach ryzyka, które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:
· ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
· ból gardła
· utrzymująca się chrypka
· ból i/lub trudności w połykaniu
· guzek w szyi
· zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa
Na czym polega badanie?
Podczas piętnastominutowej wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe. Ponadto wykonuje ocenę narządów nosogardła, krtani oraz gardła dolnego za pomocą fiberoskopu. Badanie to jest całkowicie bezbolesne i polega na obserwacji wspomnianych części ciała za pomocą niewielkiej kamery umieszczonej na końcu światłowodu wprowadzanego przez otwór nosowy.
Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Natomiast jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje na badania mające na celu ustalenie ich charakteru i stopnia zaawansowania.
Lista ponad 40-tu placówek wraz z terminami przyjęć dotepna jest
na mapie.
Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy za zainteresowanie realizacją badań profilaktycznych w ramach III Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Cieszymy się, że nasza akcja przyczynia się do zwiększenia świadomości nt. wagi wczesnego rozpoznania choroby w polskim społeczeństwie. Ponieważ, ze względu na wspomniane duże zainteresowanie realizacją badań profilaktycznych, otrzymaliśmy informację, że w poszczególnych ośrodkach pula wizyt bez skierowania została już wyczerpana, chcielibyśmy uprzejmie poinformować, że wszystkie placówki biorące udział w akcji, wykonują badania pod kątem raka głowy i szyi także na podstawie skierowania przez cały rok kalendarzowy.
Jeżeli zaobserwowaliście Państwo u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:
• ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
• ból gardła
• utrzymująca się chrypka
• ból i/lub trudności w połykaniu
• guzek w szyi
• zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa
serdecznie zachęcamy do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje do najbliższej poradni laryngologicznej.