IV Ogólnopolski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Od 19 do 23 września ponad 40 placówek medycznych w całej Polsce, zapraszają na bezpłatne badania profilaktyczne realizowane w ramach IV Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi . Tegoroczne hasło Tygodnia to „Wierni naszym celom” - kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa nt. choroby, a w konsekwencji – zwiększenie liczby wczesnych rozpoznań jednego z najczęstszych i zarazem najmniej znanych nowotworów. Twarzą tegorocznej edycji została znana dziennikarka telewizyjna Beata Tadla.
Kto powinien przebadać się pod kątem nowotworów głowy i szyi?
Osoby znajdujące się w grupach ryzyka (palący papierosy, nadużywające alkoholu, narażone na ryzyko zarażenia wirusem brodawczaka ludzkiego), które zauważyły u siebie 1 z poniższych objawów utrzymujący się przez okres 3 tygodni:
- ból języka, nieleczone owrzodzenie jamy ustnej i/lub czerwone lub białe plamy w jamie ustnej
- ból gardła
- utrzymująca się chrypka
- ból i/lub trudności w połykaniu
- guzek w szyi
- zatkany z jednej strony nos lub krwawienie z nosa
Kiedy i gdzie można wykonać bezpłatne badanie?
Szczegółowe informacje nt. badań, dostępne są na stronie: LISTA OŚRODKÓW
Na czym polega badanie?
Podczas wizyty lekarz laryngolog przeprowadza wywiad oraz badanie polegające na sprawdzeniu czy w obszarze uszu, nosa, jamy ustnej, gardła środkowego, gardła dolnego i krtani nie pojawiły się widoczne zmiany nowotworowe.
Od pacjenta nie jest wymagane specjalne przygotowanie się do wizyty. Natomiast jeżeli podczas niej lekarz zaobserwuje zmiany nowotworowe, wtedy skieruje na badania mające na celu ustalenie
ich charakteru i stopnia zaawansowania.