Spotkanie Koordynatorów Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi Warszawa 29.08.2013


Dnia 29 sierpnia 2013 w hotelu Intercontinental w Warszawie odbyło się Spotkanie Koordynatorów Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Organizatorem i gospodarzem spotkania był inicjator programu – prof. Wojciech Golusiński – prezes Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele otolaryngologii lub chirurgii szczękowo – twarzowej oraz onkolodzy kliniczni lub radioterapeuci – reprezentanci 16 województw. Łącznie w obradach wzięło udział 32 osoby – wybitni specjalisty z danej dziedziny.

Głównym celem prof. Golusińskiego było wytypowanie reprezentantów środowiska, którzy zajmą się promocją programu pod hasłem „Zrozumieć Nowotwory Głowy i Szyi” w swoim regionie. Aby ułatwić to zadanie prof. Golusiński zorganizował wydruk ulotek promujących program oraz roll-up reklamujący program dla każdego województwa w Polsce.

Sponsorem spotkania w Warszawie była firma MERC Serono – główny sponsor kampanii profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Europie pod nazwą MAKE SENSE. Firma MERC Serono zajęła się również wydrukiem ulotek – każdy z ośrodków regionalnych w pierwszym etapie dostanie 2 000 ulotek oraz jeden roll-up promujące program. Kampania promująca Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi odbywa się pod patronatem Polskiej Grupy Badań Nowotworów Głowy i Szyi.

Gościem honorowym zebrania był Konsultant Krajowy w dziedzinie otolaryngologii – prof. Henryk Skarżyński – współorganizator debaty promującej Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, która odbyła się dnia 08.04.2013r. w Polskiej Akademii Nauk.

Podczas spotkania prof. Wojciech Golusiński wraz z mgr Maciejem Trojanowskim – Kierownikiem Rejestru Nowotworów w Wielkopolskim Centrum Onkologii przedstawili założenia programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi w Europie, poszczególne jego szczeble działania oraz sukcesy, które kampania osiągnęła do tej pory. Europejska kampania MAKE SENSE jest bazą do wszelkich działań krajowych, a brytyjska firma AXON zajmująca się promocją programu dystrybuuje materiały reklamowe oraz treści merytoryczne do wszystkich ośrodków regionalnych w Europie.

W drugiej części spotkania zostały przedstawione działania Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, mające miejsce do tej pory. A także założenia do realizacji podczas Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, który organizowany jest w całej w Europie w dniach 23 – 27 września 2013r. Założeniem programu podczas tego tygodnia jest zorganizowanie we wszystkich 16 województwach, akcji promującej Ogólnopolski Program Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

Zgodnie z europejskim przykładem, podczas spotkania w Warszawie, wyłonieni zostali czterej reprezentanci środowiska, których zadaniem będzie poprowadzenie czterech filarów, na których bazuje program profilaktyki nowotworów głowy i szyi w całej Europie:

Grupa „Edukacja” – prof. Janusz Klatka – Katedra i Klinika Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej (Lublin)

Grupa „Platforma współpracy” – dr Piotr Maj – Klinika Otolaryngologii i

Onkologii Otolaryngologicznej Pomorski Uniwersytet Medyczny (Szczecin)

Grupa „Podniesienia świadomości” – prof. Wioletta Pietruszewska, dr Sławomir Okła – Świętokrzyskie Centrum Onkologii (Kielce)

Grupa „Wsparcia emocjonalnego” – dr Joanna Kaźmierska – Wielkopolskie Centrum Onkologii (Poznań)

Spotkanie zakończyło się żywą dyskusją, podczas której przedstawiciele regionalnych ośrodków wojewódzkich wymieniali się własnymi doświadczeniami i planami wdrożenia programu profilaktyki nowotworów głowy i szyi we własnym regionie.

 

Data wydarzenia: 29-08-2013 ÷ 29-08-2013